Czym się

zajmujemy?

Działamy tam, gdzie zawodzi państwo.
Robimy co w naszej mocy, by osoby uchodźcze stanęły na własne nogi.

Organizujemy spotkania, warsztaty i akcje charytatywne, które łączą mieszkańców Warszawy i nie tylko. Nasze wydarzenia odbywają się w ikonicznych miejscach stolicy, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń, oraz pomocy.

  • Od października 2021 roku jako grupa przyjaciół jeździliśmy na tereny położone przy polsko-białoruskiej granicy w celu niesienia pomocy humanitarnej osobom uchodźczym.

  • Od grudnia 2021 r. zapewniamy wsparcie rzeczowe dla osób przebywających w strzeżonych ośrodkach. Za pomocą mediów społecznościowych zorganizowaliśmy trwającą pół roku akcję, polegającą na zaangażowaniu prywatnych osób z całej Polski w przygotowanie paczek dla ludzi przebywających w ośrodkach zamkniętych. Zależało nam zmniejszeniu dystansu między pomagającymi a osobami w ośrodkach, dlatego każdy kompletujący paczkę znał imię, wiek i indywidualne potrzeby wspieranej osoby. Wsparli nas wolontariuszki i wolontariusze, których zaprosiliśmy do współpracy. Wspólnie udało nam się przygotować ponad tysiąc paczek. W grudniu 2023 r. rozpoczęliśmy współpracę z projektem PomocSOC, zapewniając kompleksowe wsparcie osobom przebywającym w ośrodkach strzeżonych.

  • Byliśmy także zaangażowani w pomoc Ukrainkom i Ukraińcom. Razem z Grupą Granica i Fundacją Polska Gościnność organizowaliśmy regularne przejazdy autokarowe pomiędzy Lwowem a Polską – w wyniku tej współpracy udało się ewakuować ponad czternaście tysięcy osób. W październiku 2022 r. z Chlebem i Solą rozpoczęliśmy akcję „Ruszamy na wschód” - czyli zbiórkę ubrań zimowych, które dostarczyliśmy do Ukrainy, gdzie nasi lokalni partnerzy przekazali je najbardziej potrzebującym. Część ubrań trafiła także na polskie pogranicze, gdzie w lasach przy granicy z Białorusią wciąż przebywają ludzie.

  • Skupiamy się także na wspieraniu osób, które, po wielu miesiącach spędzonych w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców, zdecydowały się osiedlić w Polsce. Zależy nam żeby osoby, którym pomagamy jak najszybciej się usamodzielniły i odzyskały poczucie sprawczości. Najczęstsze formy asysty, jakie oferujemy, to pomoc w znalezieniu pracy, szkoły lub kursów językowych i zawodowych oraz mieszkania.

    W czasie pobytu w ośrodku strzeżonym (który trwa od sześciu do dwunastu miesięcy) nikt nie ma możliwości podjęcia pracy. W związku z tym duża część osób opuszczających ośrodki strzeżone nie ma środków niezbędnych do rozpoczęcia samodzielnego życia. Dlatego staramy się zapewnić im wsparcie finansowe polegające m.in. na opłaceniu kaucji za mieszkanie, biletów komunikacji publicznej, badań lekarskich i dokumentów potrzebnych do pracy. Dzięki tej formie wsparcia (jak dotąd) kilkadziesiąt osób wynajęło pokoje lub mieszkania i rozpoczęło pracę.

    Dla osób z grup szczególnie wrażliwych wynajmujemy mieszkanie interwencyjne i mieszkania treningowe.

Nasze działania