Regulamin

Regulamin Stowarzyszenia zwykłego pn. Stowarzyszenie Podróżnych Ugościć.

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Podróżnych Ugościć i zwane jest dalej "Stowarzyszeniem”.

  2. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, nieposiadającym osobowości prawnej.

  3. Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zwykłym w rozumieniu ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.

  4. Podstawą działania Stowarzyszenia są przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 713 j.t.) oraz postanowienia niniejszego regulaminu, zwanego dalej „Regulaminem”.

  5. Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska. Stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.

  6. Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.

  7. Celem działania Stowarzyszenia jest: a) organizowanie i niesienie pomocy humanitarnej i rozwojowej, dobroczynnej i charytatywnej, społecznie użytecznej i oświatowej; b) przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu; c) działalność na rzecz integracji cudzoziemców; d) wspieranie samodzielności cudzoziemców, obywateli państw trzecich; e) wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego poprzez działalność edukacyjną, społeczną, informacyjną, kulturalną, naukową i jej upowszechnianie na rzecz rozwoju demokracji, równości, zaangażowania społecznego i dialogu międzykulturowego oraz współpracy międzynarodowej.

  8. Stowarzyszenie realizuje swój cel poprzez nieodpłatne: a) Organizowanie przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych o charakterze integracyjnym z udziałem środowisk zainteresowanych współpracą na rzecz zbliżenia narodów, społeczeństw Unii Europejskiej i państw trzecich; b) Wsparcie i pomoc w nawiązywaniu kontaktów organizacji sfery społecznej, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, przedsiębiorstw i firm prywatnych oraz placówek badawczych i edukacyjnych; c) Prowadzenie i finansowanie przez Stowarzyszenie akcji edukacyjnych, projektów społecznych i akcji informacyjnych; d) Inicjowanie debaty publicznej w obszarze polityk migracyjnych i integracji cudzoziemców; e) Prowadzenie programów zorientowanych na rozwiązywanie problemów społecznych, rozwój społeczeństwa obywatelskiego i budowę kapitału społecznego; f) Przygotowywanie i wydawanie opracowań i analiz przygotowywanych lub finansowanych przez Stowarzyszenie; g) Podejmowanie wspólnych działań z innymi, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi organizacjami i instytucjami w zakresie problematyki wyznaczonej celami Stowarzyszenia; h) Gromadzenie i tworzenie zasobów informacji z zakresu tematyki społecznej oraz ich promowanie; i) Badanie i gromadzenie informacji o potrzebach pomocy; j) Pozyskiwanie, przewóz i dystrybucję środków pomocy; k) Tworzenie stałych i czasowych misji pomocy; l) Tworzenie i wspieranie placówek pomocy; m) Organizowanie konferencji i seminariów; n) Finansowanie i wspieranie w tym finansowe przedsięwzięć opisanych powyżej; o) współpraca z osobami fizycznymi, osobami prawnymi lub innymi jednostkami organizacyjnymi w zakresie realizacji celów Stowarzyszenia.

  9. Członkiem stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem.

  10. Nowych członków przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia po rozpatrzeniu deklaracji o wstąpieniu do Stowarzyszenia. Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od otrzymania odmowy. Odwołanie składa się za pośrednictwem Zarządu.

  11. Członkostwo ustaje w przypadku skreślenia z listy członków lub wykluczenia ze Stowarzyszenia.

  12. Skreślenie z listy członków następuje na skutek: a) śmierci członka, b) złożenia przez członka Zarządowi pisemnego oświadczenia o wystąpieniu ze Stowarzyszenia.

  13. Skreślenia z listy członków dokonuje Zarząd Stowarzyszenia.

  14. Wykluczenie ze Stowarzyszenia następuje z powodu: a) niewykonywania przez członka postanowień Regulaminu lub uchwał Stowarzyszenia, b) podejmowania przez członka działań rażąco sprzecznych z celami Stowarzyszenia, c) działania na szkodę Stowarzyszenia, d) niepłacenia składki członkowskiej przez co najmniej 12 miesięcy oraz zaprzestania aktywnego uczestnictwa w działaniach Stowarzyszenia przez okres co najmniej 12 miesięcy.

  15. Decyzję o wykluczeniu podejmuje Zarząd Stowarzyszenia. Od jego decyzji przysługuje odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o wykluczeniu. Odwołanie składa się za pośrednictwem Zarządu.

  16. Zarząd Stowarzyszenia składa się z 3 członków i wybierany jest przez Zebranie Członków. W skład Zarządu wchodzi Prezes Zarządu oraz 2 członków Zarządu. Na funkcję Prezesa wybiera Zebranie Członków.

  17. Zarząd powołuje się na roczną wspólną kadencję.

  18. W razie, gdy skład Zarządu ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie składu organu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu. W trybie tym nie można powołać więcej niż połowy składu organu.

  19. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy składu Zarządu.

  20. W przypadku równości głosów przy podejmowaniu uchwał przez Zarząd, decydujący głos ma Prezes Zarządu.

  21. Uchwały Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków.

  22. Do kompetencji Zarządu należy: a) Realizowanie uchwał Zebrania Członków oraz składanie sprawozdań ze swojej działalności. b) Kierowanie bieżącą działalnością i reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz. c) Opracowywanie programów i uchwalanie planów pracy Stowarzyszenia. d) Przyjmowanie członków i pozbawianie członkostwa. e) Przygotowywanie projektu budżetu Stowarzyszenia. f) Uchwalanie wysokości składek członkowskich. g) Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia oraz podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia z zastrzeżeniem pkt 24 Regulaminu Stowarzyszenia. h) Zwoływanie Zebrań Członków. i) Rozstrzyganie sporów między członkami Stowarzyszenia powstałych na tle działalności Stowarzyszenia.

  23. Do reprezentowania Stowarzyszenia oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych wymagany jest podpis jednego członka Zarządu.

  24. 1. Podejmowanie przez Zarząd stowarzyszenia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga uprzedniej zgody wszystkich członków stowarzyszenia zwykłego oraz udzielenia przez nich pełnomocnictwa do dokonania tych czynności. 2. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności: a) nabycie oraz zbycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego; b) ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego; c) zawarcie umowy kredytu albo pożyczki; d) przejęcie długu, uznanie długu, zwolnienie z długu, przystąpienie do długu, zawarcie umowy poręczenia lub zawarcie innej podobnej umowy; e) zaciągnięcie innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł.

  25. Zmiana Regulaminu oraz rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga uchwały Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 1/2 liczby Członków. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Zebranie Członków wskazuje likwidatora oraz określa przeznaczenie pozostałego majątku Stowarzyszenia.